Jak umocnić skarpę?

Nierówny teren zdarza się bardzo często na placu bodowy. Czasem można wykorzystać jego pochyłości do efektownych dekoracji roślinnych, jednak w wielu przypadkach należy przede wszystkim ustabilizować skarpę, aby uniknąć jej osuwania się. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić, a ich wybór zależny jest od charakteru budowy oraz oczekiwanych efektów. Inaczej wygląda stabilizacja skarpy przy budowie dróg, a inaczej w przydomowym ogródku.

Geosiatka

Zastosowanie geosiatki w umocnieniu skarpy jest jednym z najtrwalszych rozwiązań. W zależności od jej rodzaju, stopnia nachylenia gruntu i jego spoistości oraz budowy, trwałość zabezpieczonej skarpy może sięgać 20-50 lat. To doskonałe rozwiązanie dla dużych powierzchni. Skarpa zabezpieczona geosiatką może być pokryta roślinnością lub kamieniami. Warto jednak omówić swoje oczekiwania dotyczące sposobu zabezpieczenia skarpy i jej wyglądu przed podjęciem prac, gdyż to determinuje wybór rodzaju geokraty – jak popularnie nazywa się geosiatkę. Do realizacji zlecenia zabezpieczenia skarpy warto wybrać firmę, która ma doświadczenie w takich projektach. Dzięki doradztwu specjalistów mamy pewność, że skarpa będzie zabezpieczona zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Mur oporowy

Zadaniem muru oporowego jest powstrzymanie naporu ziemi przed jej osuwaniem. Wykonanie go warto powierzyć specjalistom. Nie jest to bowiem mur o konstrukcji takiej, jak ściany domów, które muszą przenosić obciążenia pionowe. Mur tego typu jest odporny na siły działające poziomo. Niewielkie murki w ogrodzie możemy wykonać samodzielnie, jednak jeśli chcemy zabezpieczyć większą skarpę, trzeba zatrudnić specjalistów, którzy wybiorą odpowiedni materiał na mur oporowy oraz zdecydują o jego konstrukcji. Warto wiedzieć, że mur oporowy, zgodnie z prawem budowlanym, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ma to związek z wpływem takiej konstrukcji na otoczenie.

 Rośliny zadarniające

Na niewielkich, ogrodowych, przydomowych skarpach można samodzielnie zasadzić rośliny, które dzięki swojej właściwości zadarniającej, umocnią skarpę w naturalny sposób. Takie rośliny, tworząc zwarte i trwałe runo, nie tylko poprawią trwałość skarpy, ale także pięknie ją ozdobią, chroniąc glebę przed erozją. To rozwiązanie nie sprawdzi się na dużych skarpach o większych powierzchniach i kątach nachylenia.

Wróć